Burak Aras

7535


 Türkiye  Yönetmen, Senarist
Doğum Tarihi:  1986 (34 yaşında)
Doğum Yeri:  Erzurum
Uyruğu:  Türkiye
Etkin Yıllar:  2008 - Günümüz

Paylaş:

Elektrik ve elektronik mühendisi

Çocukluğunda, resim yapmakla çok fazla ilgiliydi . İlk eserleri sadece 2 yaşındayken bir galeride sergilenmişti. Lise yıllarına kadar resim alanında ürettiği bazı eserleri ödül almıştır.

Gençlik zamanlarında resime olan ilgisi azalmış ve müzik ile yakınen ilgilenmeye başlamıştır. Lise yıllarında okulun resmi korosunda üç yıl boyunca mey ve balaban çaldı. Farklı gruplarla çalıştı ve çeşitli organizasyon ve toplantılarda sahne aldı. Bu esnada ayrıca şarkılar da yazdı.

Şimdi, hala şarkılar yazmaya devam ediyor.

Liseden sonra sinema ve sinemadaki bazı teknikler ile ilgilenmeye başladı: Özellikle kurgu ve ses miksajı üzerine. Üniversitesitede, sinema ve televizyon öğrencisi arkadaşlarının film proje ve ödevlerinin kurgulanmasına ve sonlandırılmasına yardımcı oldu. Ama sonra kendi filmlerini yapmak ve kurgulamak istedi. Artık o andan itibaren kendi filmlerini yapmaya karar verdi.

2010 yılında yapılan ilk kısa filmi »Çember«, 5. Özgür film festivalinde gösterildi. »Çember« filminden sonra adını “Yolculuk Üçlemesi” diye adlandırdığı ve “içsel yolculuğu” esas alan üç farklı ilişkiyi, yani “Kırmızı”, “Zamanı Beklemek” ve “Resimsel Hayaller”i çekmeye karar verdi.

2011 yılında, "Kırmızı"yı, üçlemedeki amaçlanan en kısa içsel yolculuğu, çekti. İkinci kısa filmi ile »Kırmızı«, Türkiye′den "Fest-i Kult" kısa film festivaline davet edildi, ancak festival iptal edildi. Onun son kısa filmi ve üçlemenin ikinci parçası olan “Zamanı Beklemek”in çekimlerini 2014 yılının sonlarına doğru tamamladı.

Bir kısa film sitesi olan "Monetafilm" web sitesinde, kendi film ve sinematografisi hakkında makaleler yazmıştır.

Film yapmanın ve şarkı yazmanın yanısıra, Burak Aras T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığında mühendis olarak çalışmaktadır.

http://bashorts.com/
https://vimeo.com/bashorts
https://www.facebook.com/burakarasgercek
https://twitter.com/gayptensesler
https://www.instagram.com/gayptensesler/Kaynak : Burak Aras

Yayın İzin Tarihi : 27/06/2011

Yıl Başlık Olarak
2010 Çember Yönetmen
2011 Kırmızı Yönetmen
2014 Zamanı Beklemek Yönetmen
Zamanı Beklemek (2014)

International Euro Film Festival (2015)

  • En İyi Kurmaca Kısa Film

Geri Dön: Ana Sayfa