Kısa Metraj Sohbetler - Poss Kondeatis

03 Temmuz 2011

Ekleyen: Fahri Şahin

5185

Kısa Metraj Sohbetler - Poss Kondeatis

- Kısa film sizin için ne ifade ediyor?

Benim için kısa film, bir hikaye anlatmak için en harika yol.- Kısa filmi sizin için farklı yapan şey ne?

Kısa filmi farklılaştıran şey bir karakteri ,bir olguyu en sade haliyle genel anlatım kurallarından sıyırarak anlatabiliyor olması. Kısa filmlerde izleyiciye ulaşmak için oldukça cüretkar metotlar türetebilirken, uzun metrajların matematiği bunu gerçekleştirebilmeye izin vermiyor.- Bu cüretkar metotları animasyonda daha rahat bir şekilde uygulayabildiğiniz için mi animasyon yapıyorsunuz?

Kesinlikle. Animasyon da arzu ettiğiniz gibi sergileyebilirsiniz izleyiciye hikayenizi.- Biraz da animasyon kısa filmlerin, Avrupa sinema endüstrisindeki yerinden bahsedelim. Siz ilgiyi tatmin edici buluyor musunuz?

Kesinlikle. Avrupa da kısa filmlere duyulan ilgi diğer bölgelere oranla biraz daha önde. Bunun en önemli nedeni de Avrupa da popülizme hizmet etmeyen eserlerinde yaşam alanının olması.- BAFTA‘da ödül almış olan bir prodüktörsünüz, bunla ilgili ne söylemek istersiniz?

Yapmış olduğunuz işin böyle büyük bir kurum tarafından ödüllendirilmesi harika bir duygu.BAFTA her zaman benim için ayrı bir yerde oldu bunun nedeni de yenilikçi işlere dikkat çekmede ki başarısı.- Başka beğendiğin festival var mı?

Aynı şekilde Cannes da benim için çok değerlidir. Her yıl mükemmel filmler yarışıyor.- Beğenilere gelmişken , beğendiniz yönetmenlerden de bahsedelim?

Kubrick benim bir numaramdır. Onunla çalışmayı hep istemişimdir, çok farklı ve etkileyici bir stili var. Onun dışında Darren Aronofsky de favorilerim arasındadır.- Beğendiğiniz uzun metraj ve kısa metraj filmler hangileri?

Aranofsky’nin Bir rüya için ağıt filmi benim en sevdiğim filmdir. Kısa film olarak Pixar’ın kısa animasyonları ile Tim Burton’un Vincent animasyonu favorilerimdir.- Tanıdığınız bir Türk yönetmen var mı?

Nuri Bilge Ceylan’ı tanıyorum, çok iyi bir yönetmen. İklimler ve Üç Maymun çok iyi filmlerdi.- Yeni bir kısa film projeniz var mı?

Bir komedi animasyon film çekeceğiz. Hazırlıklarımız sürüyor, 2013 yazında hazır olmasını bekliyoruz.
Röportaj : Fahri ŞahinPAYLAŞYorumlarGeri Dön: Ana Sayfa